Mokykla įkurta 1936 m. spalio 1 d. Amerikos lietuvio, inžinieriaus Lauryno Radziukyno iniciatyva ir asmeninėmis lėšomis. Pagal L. Radziukyno projektą mokyklą pastatė Balkūnų kaimo meistrai.
Mokykla įkurta 1936 m. spalio 1 d. Amerikos lietuvio, inžinieriaus Lauryno Radziukyno iniciatyva ir asmeninėmis lėšomis. Pagal L. Radziukyno projektą mokyklą pastatė Balkūnų kaimo meistrai.
Alytaus r. savivaldybės administracijos su rangovu pasirašytoje mokyklos atnaujinimo sutartyje numatyta išlaikyti autentišką interjerą, kuris atitiktų pirmines pastato inžinieriaus idėjas, taip pat išsaugoti senus baldus ir inventorių. Laikantis paveldosaugos reikalavimų, mokykloje atlikti remonto, restauravimo, konservavimo ir avarijos grėsmės pašalinimo darbai. Lyginant su 1934 m. projektu, atnaujinant padaryti kai kurie neesminiai pakeitimai: įrengtas naudoti tinkamas cokolinis aukštas (pusrūsis), prie įėjimo, kiemo pusėje, pristatytas priebutis.
Želdynai ir želdiniai – teritorijos ribų perimetrinis apsodinimas lapuočių ir spygliuočių medžių eilėmis. Rytinėje teritorijos dalyje išlikę pirmojo mokyklos direktoriaus M. Ražansko sodinto sodo fragmentai, pietinėje teritorijos dalyje esantis sodas įveistas XX a. 8 dešimtmetyje.
Mokyklos teritorijos, kurioje yra pastatų kompleksas, takeliai, želdynai ir želdiniai, dydis apie 2 ha.
Įėjimas į mokyklos teritoriją yra priešais pagrindinį įėjimą į mokyklos pastatą.
Pirmuoju mokyklos direktoriumi iki 1957 m. buvo Motiejus Ražanskas (1896–1981), savo gyvenimą paskyręs mokyklos aplinkos sutvarkymui ir apželdinimui. Kadangi mokykla buvo pastatyta plyname lauke, M. Ražanskas nedelsdamas ėmėsi prie mokyklos veisti sodą, teritoriją apsodino medžiais. Padedant mokiniams ir jų tėvams per kelerius metus pasodinta daugybė vaismedžių, eglaičių, tuopų. Iki 1940 m. baigta apželdinti ir sporto aikštelė. Kairėje pusėje, ant kranto, įveistas spanguolynas.
1936 m. pradėjusios veikti mokyklos aplinka buvo neįprasta: teritorijos ribos apsodintos medžių eilėmis ir gyvatvore, šalia mokyklos vešėjo didelis sodas, stovėjo vėjo jėgainė su danguje ratą sukančiu propeleriu. Lauryno Radziukyno sodinti vaismedžiai išlikę iki šių dienų. Šiame sode buvo dar vienas medinis mokyklos pastatas, jis nėra išlikęs – sudegė gaisro metu.
Šoninis įėjimas į mokyklą, pro kurį patenkame į pusrūsį su sale. Lauko durys iš kiemo pusės išlikusios autentiškos.
Atnaujinta 1936 m. pradėjusios veikti mokyklos virtuvės patalpa, kurioje mokiniams buvo gaminamas ir teikiamas maistas. Pagamintą maistą mokiniams patiekdavo pro langelį.
Lipant laiptais galima pamatyti paliktus originalius sienos elementus. Restauratoriai čia suskaičiavę 18 sluoksnių dažų. Taip pat išlikę autentiški betoniniai laiptai su mozaikinio betono pakopomis bei mediniai ranktūriai.
Tuo metu mokykla turėjo pačias geriausias sąlygas fizinio lavinimo pamokoms. Visos salės grindys buvo dengtos baltojo ąžuolo parketu. Deja, parketas, kuomet mokykla buvo uždaryta, tiesiog supuvo, nes visas pirmas aukštas buvo užsemtas. Mokyklos sporto salėje vyko ir aktyvus kultūrinis gyvenimas. Mokyklos direktorius buvo teatro režisierius. Jis mokykloje statė spektaklius, jo kuriami spektakliai konkursuose dažnai laimėdavo prizines vietas. Mokykloje veikė ir mergaičių choras, visos mokyklą lankiusios mergaitės privalėjo jame dainuoti. Sporto salėje vyko ir kino vakarai, šokiai, kuriuos prižiūrėdavo pats mokyklos direktorius. Mokyklos direktorius į salę neįleisdavo netvarkingai atrodančių jaunuolių.
Mokyklos patalpų išdėstymas apgalvotas ir racionalus. Suprojektuotas funkcinis skirstymas į zonas: atskirtos mokytojų butų ir mokymo patalpos. Mokykla suprojektuota nedidelė, kompaktiška, taip, kad joje vienu metu galėjo gyventi dvi mokytojų šeimos ir mokytis dvi mokinių klasės.
1936 m. pastatytoje mokykloje veikė centrinis šildymas, biologiniu būdu buvo tvarkoma kanalizacija, įrengti dušai, praustuvės ir vonia. Pirmojo direktoriaus Motiejaus Ražansko įsakymu kiekvienas mokyklos mokinys savaitgaliais turėdavo ateiti praustis į šiuos dušus pagal sąrašą. Higiena šioje mokykloje buvo labai svarbi.
Raudonojo ąžuolo rūbinės išlikusios puikios būklės, vienoje iš jų išlikę net pirmieji kabliukai. Hole dėl Europos Sąjungos direktyvų teko keisti sienų plyteles. Restauratoriai ant sienos plytelių rado užrašą asbestus, tai reiškia, kad tų plytelių, nepaisant jų puikios būklės, palikti buvo nebegalima. Vis tik šioje nuotraukoje matomą geltonų plytelių sieną restauratoriai paliko kaip parodinę – joje matome autentiškas plyteles, kurios nebuvo keistos nuo mokyklos pastatymo laikų.
Nuo 1936 m. veikusi mokykla buvo aprūpinta modernia technologine įranga: veikė centrinis šildymas, biologiniu būdu tvarkoma kanalizacija, įrengti dušai, praustuvės ir vonia. Šioje patalpoje išlikusios grindų plytelės, pertvaros, net ir pats galinis autentiškas klozetas.
Vadovaujant M. Ražanskui, buvo palaikoma griežta drausmė: mokiniai mokyti tausoti, saugoti bei branginti mokyklos inventorių ir aplinką. Mokyklos patalpose mokiniams buvo draudžiama vaikščioti su lauko avalyne, batus turėdavę palikti rūbinės apačioje, po mokyklą bėgiodavę su kojinėmis.
Baltojo ąžuolo parketo grindys išlikusios autentiškos, labai geros būklės. Langai atkurti identiški buvusiems mokykloje. Tuo laikmečiu tokio tipo langai ir Amerikoje dar buvo naujovė. Išlikusios autentiškos sieninės spintos.
Išlikęs geriamojo vandens fontanėlis. Jo funkcionalumas patvirtina, kad statydamas mokyklą L. Radziukynas buvo apgalvojęs visas smulkmenas ir detales. Atsukus geriamojo vandens fontanėlio kranelį jo užsukti nebereikia, vanduo nustoja bėgti savaime. Tokia technologija pasirinkta dėl to, kad vaikai nepaliktų be reikalo tekančio vandens.
Baltojo ąžuolo parketo grindys išlikusios autentiškos, labai geros būklės, pakeistas tik dešinysis kampas antroje klasėje, nes buvo įsiveisęs puvinys. Keičiant parketą antroje parketlenčių pusėje restauratoriai rado firminį įspaudą. Langai atkurti identiški buvusiems mokykloje. Tuo laikmečiu tokio tipo langai ir Amerikoje dar buvo naujovė. Išlikusios autentiškos sieninės spintos. Klasėje stovi autentiški trijų dydžių mokyklos suolai, kurie buvo atvežti iš Čikagos.
Laiptai veda į patalpas, kuriose gyveno mokytojai su šeimomis. Pakopos dengtos natūraliu linoleumu, pagamintu naudojant lino sėmenų aliejų. Linoleumas išlikęs autentiškas.
Mokyklai pradėjus veikti čia buvo direktoriaus Motiejaus Ražansko svetainė, kambarys, išsiskiriantis šventiškesniu interjeru. Parketas autentiškas, su raštais. Virš durų įrengti švieslangiai, tokiu būdu taupant elektros energiją. Didžiąją dalį vėjo jėgainės pagamintos elektros energijos sunaudodavo vandens siurblys. Vėliau čia buvo įrengtas mokytojų kambarys, po to – mokymo klasė.
Pastato erdvę buvo stengiamasi išnaudoti maksimaliai, tai rodo ir koridoriuje įrengta sieninė spinta.
Išlikusios autentiškos sieninės spintos durys, į kurias (vietos taupymo sumetimais) įmontuotas veidrodis. Manoma, kad prie lubų esančios bangelių detalės simbolizuoja mokyklos kelią iš Amerikos į Lietuvą.
Išlikusi autentiška vonia, kriauklė, sieninė spintelė, grindų plytelės. Įdomu tai, kad šioje autentiškoje kriauklėje įmontuota pompa, neleidžianti kriauklei užsikišti.
Autentiška, nuo 1936 m. išlikusios virtuvės grindys, krosnis, kriauklė, dūmtraukis, sieninė spinta. Virtuvės durys varstosi į abi puses. Atkurtas vidaus interjeras artimas buvusiam.
Direktoriaus vaikų kambarys. Atkurtame kambaryje autentikos išlikę mažai.
Lipant laiptais galima pamatyti paliktus originalius sienos elementus. Išlikę autentiški laiptai bei mediniai ranktūriai.
Atkurtas vidaus interjeras artimas buvusiam.
Mokytojų butai buvo kuklesni. Kiekvienas mokytojas turėjo savo asmeninį vonios kambarį. Virtuvė buvo bendra. Atkurtame kambaryje autentikos išlikę mažai.
Autentiška, nuo 1936 m. išlikusi virtuvė bei jos elementai (krosnis, praustuvė su čiaupu, langai, grindys). Atkurtas vidaus interjeras artimas buvusiam. Į virtuvę galima patekti pro du skirtingus įėjimus. Mokytojai turėjo vieną bendrą virtuvę.
Autentiškos, nuo 1936 m. išlikusios vonios kambario detalės, elementai (kriauklė, spintelė, vonia, grindų plytelės).
Mokytojų butai buvo kuklesni. Kiekvienas mokytojas turėjo savo asmeninį vonios kambarį. Virtuvė buvo bendra. Atkurtame kambaryje autentikos išlikę mažai.
Atkurtame koridoriuje autentikos išlikę mažai.
Vandens rezervuaro patalpa – mažiausiai restauratorių paliesta patalpa. Viršuje 9 kubų ąžuolinė vandens talpykla, kuri, naudojant vandens siurblį, buvo užpildoma vandeniu. Patalpoje vanduo natūraliai apšildavo. Siurblio veikimui buvo naudojama vėjo jėgainės pagaminta elektra.
Vandens rezervuaro patalpa – mažiausiai restauratorių paliesta patalpa. Viršuje 9 kubų ąžuolinė vandens talpykla, kuri, naudojant vandens siurblį, buvo užpildoma vandeniu. Patalpoje vanduo natūraliai apšildavo. Siurblio veikimui buvo naudojama vėjo jėgainės pagaminta elektra.
Tai buvo koridorius, vedantis į biblioteką. Atkurtoje erdvėje autentikos išlikę mažai.
Šioje patalpoje veikė biologijos muziejus. Atkurtame kambaryje autentikos neišlikę.
Šioje patalpoje veikė mokyklos biblioteka. Atkurtame kambaryje autentikos neišlikę.
Virtualus turas skirtas dalintis gerąja patirtimi apie Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonę „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ ir padidinti Alytaus rajono patrauklumą vietos gyventojams bei lankytojams.
Virtualaus turo metu galima susipažinti su naujam gyvenimui atgimusia, išeivio iš Lietuvos, Lauryno Radziukyno, praturtėjusio Amerikoje, daugiau nei prieš 80 metų savo gimtojo Kurnėnų kaimo Alytaus rajone vaikams padovanota modernia mokykla. Mokykloje yra puikiai išsilaikiusių autentiškų interjero detalių, mokyklinių suolų, santechnikos įranga, parketas, natūralus linoleumas. Mecenatas savo gimtojo kaimo vaikams mokyklą statė iš pačių moderniausių to laikmečio medžiagų, rinkosi amerikietiškos kokybės technologijas ir įrangą.
Mokyklą dar kartą padovanoti Lietuvai padėjo Lietuvos kaimo plėtros fondas. Jo lėšomis buvo atnaujintas mokyklos pastatų kompleksas, sutvarkytas pastato vidus, objektas pritaikytas edukacinių veiklų, kūrybinių dirbtuvių, plenerų organizavimui ir edukacinio turizmo Alytaus rajone skatinimui.
Virtualus turas parengtas įgyvendinant Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšomis ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokyklos virtualus turas“ Nr. PLKT-KV-21-1-00948-PR001.
Projektą įgyvendina Alytaus profesinio rengimo centras.
Projektą administruoja Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos.
Virtualaus turo rangovas: UAB Inverse, Gidas360
Renovuota mokykla – fasadas
Paleisti autogidą |
Auto gidas Autogidas tai automatinis panoraminių nuotraukų peržiūros rėžimas. Paspaudus paleidimo klavišą galėsite stebėti besisukačias panoramines nuotraukas ir klausytis garso įrašo. Jeigu norite sustabdyti autogidą, paspauskite sustabdymo klavišą. Svarbu žinoti, kad sustabdžius autogidas iš naujo paleidžiamas nuo pradžios. |
Stabdyti autogidą |
Auto gidas Autogidas tai automatinis panoraminių nuotraukų peržiūros rėžimas. Paspaudus paleidimo klavišą galėsite stebėti besisukačias panoramines nuotraukas ir klausytis garso įrašo. Jeigu norite sustabdyti autogidą, paspauskite sustabdymo klavišą. Svarbu žinoti, kad sustabdžius autogidas iš naujo paleidžiamas nuo pradžios. |